GRACHO

Zadzwoń do nas:

Serwis (89) 888-10-54   Kasy fiskalne 693-527-204

Phishing - oszustwo internetowe

Phishing

Co to jest phishing?

Uważaj na phishing!! Ile razy czytaliście bądź słyszeliście o tej metodzie oszustwa internetowego? A ile razy sprawdziliście co to tak naprawdę oznacza?

Phishing

Phishing

Otóż phishing to metoda, w której przestępca podszywa się pod instytucję, firmę, osobę, aby wyłudzić Wasze dane osobowe, logowania lub karty kredytowej. Jak może tego dokonać? Np. poprzez emaila: wyobraźcie sobie, że otrzymujecie emaila z banku o potwierdzenie danych i macie nacisnąć link, który przeniesie Was do strony logowania. Klikacie, strona wygląda tak jak powinna, nic nie wzbudza Waszych podejrzeń. Więc gdzie jest haczyk? Otóż w adresie internetowym zmieniona jest jedna litera, czyli strona jest tzw. fejkiem, a haker siedzi przygotowany przy swoim komputerze na stronie prawidłowej. Wy wpisujecie wszystkie dane i podajecie mu je na talerzu. On wchodzi na Wasze konto i kradnie wszystkie Wasze pieniądze.

Co w takim razie możecie zrobić? 100% ochronę dają Wam klucze bezpieczeństwa np. Yubikey, o którym pisaliśmy już dla Was artykuł. Jak to możliwe, że 100% bezpieczne? Otóż, żeby Was zhakować musiałby mieć fizycznie Wasz klucz aby dostać się do Waszego konta. Poza tym menedżer haseł, w którym przechowujecie swoje hasła też jest bardzo dobrym rozwiązaniem. I pamiętajcie NIE UŻYWAJCIE tego samego hasła do wszystkich kont!

Phishing
Phishing

Dajcie znać czy podobał Wam się nasz artykuł? Chcielibyście czytać o innych ciekawych zagadnieniach?